Autor Wątek: backup / restore bazy danych  (Przeczytany 733 razy)

Tomek

  • Administrator
  • Full Member
  • *****
  • Wiadomości: 248
Jak przygotować backup bazy danych? Jak przywrócić bazę danych z backupu? Jak podjąć próbę naprawy bazy danych? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie poniżej.

W pierwszych słowach warto wspomnieć, że regularne backupowanie bazy danych jest procesem bardzo ważnym i pozwalającym uniknąć poważnych problemów w przypadku np. awarii komputera, na którym jest przechowywana. Backup wykonywany jest w programie do administrowania bazą danych FlameRobin.

Opisany tutaj sposób jest najlepszym sposobem przygotowania kopii zapasowej bazy Firebird.
Do zrobienia backupu można wykorzystać funkcje wbudowane w PP2, albo tylko skopiować plik bazy danych. Przy kopiowaniu należy pamiętać aby wcześniej odłączyć wszystkie stacje klienckie, gdyż podczas zwykłego kopiowania mogą nie zostać przeniesione wszystkie zapisywane dane.


1) Zaczynamy od pobrania FlameRobina za strony https://sourceforge.net/projects/flamerobin/ i jego instalacji.2) W kolejnym kroku rejestrujemy bazę danych programu ProstaPaczka2. Przed zarejestrowaniem bazy danych powinniśmy wyłączyć PP2. Klikamy prawym klawiszem myszy i wybieramy opcję Register existing database.3) Teraz uzupełniamy dane naszej bazy zgodnie ze zrzutem ekranu zamieszczonym poniżej. Ścieżkę dostępu do bazy danych zastępujemy oczywiście ścieżką właściwą dla naszego komputera. Po instalacji PP2 domyślną ścieżką dla bazy danych jest C:\ProgramData\LCSoft\ProstaPaczka\PP_DB.FDB, ale dla wersji wielostanowiskowych zazwyczaj przenosi się ją do innej lokalizacji.4) Czas zabrać się za backup. Klikamy prawym klawiszem myszy na naszej zarejestrowanej bazie danych i wybieramy kolejno Actions -> Backup database, a następnie wybieramy lokalizację, w której zapisze się nasz backup i bez zaznaczania czegokolwiek klikamy Start Backup.To tyle - kopia zapasowa bazy danych została utworzona. Punkty 1 - 3 wykonujemy tylko raz. Po zainstalowaniu i skonfigurowaniu FlameRobina wystarczy powtarzać okresowo punkt 4.

Jeśli pojawi się kiedyś konieczność przywrócenia bazy z kopii zapasowej, należy wykonać następujące czynności:

1) Otwieramy FlameRobina
2) Znajdujemy naszą zarejestrowaną bazę danych i klikamy na niej prawym klawiszem myszy
3) Wybieramy kolejno opcję Actions -> Restore database
4) Wskazujemy programowi lokalizację naszego pliku z kopią bazy danych
5) Zaznaczamy opcję Replace existing database i klikamy Start Restore« Ostatnia zmiana: Luty 18, 2021, 10:47:24 am wysłana przez Piotr »