Autor Wątek: Allegro Smart - wymagany kodowany e-mail  (Przeczytany 2482 razy)

Piotr

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1763
Dostajemy dużo zapytań związanych z ostatnimi wymaganiami Allegro dotyczącymi przesyłek SMART.
Wymaganiem jest to, aby przekazywany był kodowany adres e-mail zawierający plus (+).

Na ten temat pisaliśmy w artykule: https://www.lcsoft.pl/2019/08/18/allegro-smart-adresy-e-mail-w-paczkomatach/

Na wszelki wypadek informujemy także na forum, że pobieranie adresów e-mail z adresu do wysyłki paczki Sello zostało wprowadzone w wersji 19.7.7 ProstejPaczki.
Przed jakimikolwiek próbami należy zaktualizować program i najlepiej upewnić się samodzielnie czy przekazywany jest odpowiedni adres.

kidl

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 107
I znalazłem odpowiedni temat dla siebie :)
Panie Piotrze, w mojej ocenie PP2 wymaga pewnych zmian, gdy zamówienia są obsługiwane w SGT.

Po przewertowaniu forum Sello oraz zapoznaniu się z Waszym artykułem:
https://www.lcsoft.pl/2019/08/18/allegro-smart-adresy-e-mail-w-paczkomatach/

wychodzi, że SGT musi mieć w kartotece kontrahenta, w danych podstawowych zapisany mail z "+". Teoretycznie czekamy na taką możliwość ze strony Sello. Widziałem, że nie są chętni do wprowadzenia takiej zmiany i tu się z nimi zgodzę. Wystarczy, że ten sam klient dokona min dwóch osobnych transakcji i SGT będzie trzymał tylko jeden adres mail. Rozwiązanie odpada.

Widziałem inf o możliwości wprowadzania adresu mailowego do pola "Uwagi" w ZK. To już stanowczo lepsza opcja. Niestety moje Sello tego nie robi :/ Wersja 1.32, po wpisaniu tagu sugerowanego przez Bartka: "[Transakcja::AdresWysylkowy::Email]", dostaję w ZK "[Transakcja::AdresWysylkowy::Email]" zamiast maila.
Zgłosiłem im tą sytuację:
https://forum.insert.com.pl/index.php?/topic/16061-rozliczenia-przesy%C5%82ek-allegro-smart/&do=findComment&comment=104859

I tu do sedna. Panie Piotrze, może dorzucimy do PPS2SGT w ustawieniach akcji:
Dodaj akcję: SkopiowanieDanychTransakcji > TransakcjaAdresdostawyEmail (lub coś tam takiego)

Dla posiadaczy PPS2SGT będzie to świetne rozwiązanie i podejrzewam, że znacznie szybsze. Dodatkowo PPS2SGT daje mi możliwość zapisania tej informacji w Polu własnym ZK, Sello takiej opcji mi nie da, nawet jeśli poprawią wyżej wspomniany błąd, a i pewnie nawet gdy w końcu wypuszczą od lat wyczekiwany synchronizator Sello <-> SGT.
Zapis w Uwagach to jednak zawsze ryzyko. Uwagi są "pod ręką" każdego użytkownika, który otworzy ZK. Może zrobić drobną edycję niepostrzeżenie i już płacimy za wysyłkę Smartową. Dodatkowo, z czasem co raz więcej specyficznych informacji jest potrzebne w ZK. Adres mail będzie bardzo ważną rzeczą, więc musi być na początku Uwag, żeby przypadkiem nie zabrakło znaków. Za pół roku może się okazać, że Uwagi zawierają tylko dane potrzebne dla programów i już nie ma możliwości wpisania tam nic innego. Pola własne są w osobnej zakładce i dodatkowo, że je wyedytować trzeba co otworzy dwuklikiem a później zapisać. Ryzyko przypadkowej edycji znacznie zminimalizowane.
Można rozważyć wrzucanie do jednego PW wszystkich danych wysyłkowych, jak to jest dziś robione w przypadku Pocztexu z Odbiorem w punkcie. Tutaj dane zaciągane są z Uwag transakcji w Sello. Można pokusić się o wrzucanie adres z OWP oraz danych z Allegro Paczkomaty do tego samego PW.
Aktualnie moje PW ma nazwę "Punkt odbioru - Poczta", mógłbym zmienić na "Punkt odbioru - adres dostawy". Będzie wrzucało albo adres OWP albo Paczkomat, w zależności od wybranej formy wysyłki. Dane musiałyby być wtedy kompletne, czyli wraz z adresem mailowym.

Dochodzi jeszcze jedna kwestia, ewentualny błąd synchronizacji i niezapisanie tych danych. Jesteśmy w stanie się jakoś zabezpieczyć, żeby transakcja ze smartem nie została wysłana na zwykłym Paczkomacie? W razie gdyby dane się nie zapisały w PW lub Uwagach, lub powstałby znaczący błąd, to nie chciałbym żeby zostało utworzone LP z adresem mailowym podstawowym.
Na tą chwilę ID transakcji jest zapisywane również w PW. PP2 przy tworzeniu LP mogłaby sprawdzić dane z Sello, czy nr ID transakcji pokrywa się z adresem mailowym transakcji. Po pozytywnej weryfikacji zostałby utworzony LP.
Żeby tylko znaków w PW nie brakło :)

Piotr

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1763
Dla porządku.
W S2SGT została dodana możliwość wstawienia do pola własnego dokumentu Subiekta GT adresu email "z plusem" z danych do wysyłki/punktu pobieranego z Allegro przez Sello.