Autor Wątek: Jaka kompletacja Ci wystarczy?  (Przeczytany 6494 razy)

Piotr

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1763
Wiemy jak pewne drobne funkcjonalności (feature) czasami pomagają w pracy i że finalnie są potrzebne takie „wodotryski”. Niestety ich pisanie kosztuje sporo czasu i pieniędzy, dlatego chcemy „przełożyć” je na dalszy etap i zająć się tym co najważniejsze.

Podjęcie

Operator na kolektorze będzie wciskał przycisk podjęcia i będzie przydzielana mu określona w ustawieniach (Subiekt GT Magazyn) liczba dokumentów:
•   Do maksymalnej wagi x
•   Maksymalna liczba dokumentów

Dokumenty będą przydzielane zgodnie z nadanym priorytetem (termin + flaga).

Kompletacja

Operator będzie mógł wyświetlić listę przypisanych do siebie dokumentów oraz listę przypisanych towarów gdzie widoczne będą parametry:
•   Symbol
•   Nazwa
•   Ilość
•   Jednostka miary
•   Ilość skompletowana / brakująca

Operator będzie skanował kody kreskowe towarów, a brakująca ilość będzie się zmniejszać.

Po zakończeniu kompletacji operator będzie widział listę dokumentów posortowaną wg. naliczonego priorytetu.
Jeżeli będzie posiadał wszystkie produkty, będzie mógł od razu oznaczyć wszystkie dokumenty jako skompletowane.
Jeżeli będą jakieś braki, to będzie zamykał dokumenty po kolei, aż zostaną tylko te z brakami. Każdy niepełny dokument będzie procesowany osobno. Do brakującej pozycji operator będzie mógł dodać komentarz (np. opis uszkodzenia).
Po zamknięciu dokumentu z brakiem zostanie wysłany (lub nie) e-mail z informacją i zmieniona kategoria dokumentu w Subiekcie GT.

Przekazanie do osoby pakującej

Tu mamy drobną „dziurę”, bo nie wiemy jaki będzie najlepszy sposób na przekazanie osobie pakującej jakie zamówienia ma przygotować.

Na dzień dzisiejszy wydaje nam się najrozsądniejsze przypisanie towaru do kontenera (wózka, palety etc.) w taki sposób, aby osoba pakująca mogła zeskanować dany kontener i otrzymać listę zamówień na nim umieszczonych. Jednak pasowałoby to do kontenerów mobilnych, a zostają jeszcze półki na regale, które ciężko będzie zeskanować.

Czy założone przez nas „minimum” jest dla kogoś wystarczające?

kidl

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 107
Tak, to minimum jest OK.
Co do informowania pakowacza, niestety nadal nie mam pomysłu z którego byłbym zadowolony :)

W naszym przypadku, bez jakiegoś identyfikatora zamówień w danym koszyku lub półce, gdzie zostawiamy towar do pakowania, będzie ciężko się zorientować.

"Jakieś tam" pomysły:
1. Zeskanowanie w PP towaru, co spowoduje wyświetlenie okna kompletacji ZK, które ma ten towar i najwięcej pkt w priorytecie. W tym przypadku może się zdarzyć, że dam pakowaczowi inf, żeby spakował konkretne ZK bo akurat kurier podjechał a obiecaliśmy klientowi wysyłkę dziś, ale jeśli ono nie ma odpowiednio dużego priorytetu, to może być kłopot. Choć pewnie nadal pozostanie możliwość wpisania ręcznie numeru ZK, a wtedy powinno byc dobrze. Drugi kłopot, to mam wrażenie że to może być bardziej czasochłonne w sytuacjach, gdy jest dużo zamówień zawierających sporą ilość pozycji. Nie zawsze pakowacz ma możliwość postawienia wózka zaraz za swoimi plecami, żeby mieć blisko towar. Mając kartkę, stanął przy wózku, zebrał co trzeba na stół i pakował. Przy tym rozwiązaniu musi chodzić od ekranu do wózka, żeby szukać odpowiedniej pozycji. W praktyce może to być jednak problem drobny.

2. Wydruk ZK lub nr ZK - mając drukarkę w sieci, zamykając ZK przez magazyniera, można byłoby wywołać wydruk tego ZK. Magazynier przyprowadza wózek, zbiera ZK z drukarki i wkłada do wózka. Problemem może byc konieczność przypisania drukarka <-> kolektor. GDy mamy kilka urządzeń i kilku magazynierów, wtedy wysyłając ZK na jedną drukarkę, zostaną one pomieszane. Magazynierzy musieliby przeglądać kartki, żeby odszukać te ze swoich kompletacji. Rozważałem jeszcze małe drukarki mobilne, z których od razu wychodziłby wydruk np samego nr ZK. Taką drukarkę magazynier musiałby mieć przy sobie, więc to dodatkowy kłopot:
https://allegro.pl/oferta/przenosna-mobilna-drukarka-termiczna-bluetooth-usb-8125528832

3. Może lista magazynowa z nr ZK? - magazynier zbiera towar, zawozi na pakowalnie i na miejscu wysyła plik do drukarki. Otrzymujemy listę z nr ZK i pozycjami towarowymi jakie się na nich znajdują. Bez wydruków per zamówienie, czyli jeden zbiorczy. Powstaje tutaj jednak marnowanie czasu. Magazynier stoi i czeka aż kartki wyjdą z drukarki. Może to zając nawet kilka minut.


Każde z tych rozwiązań nie jest dla mnie idealne. Każde z nich jednak wprowadza pewne standardy, które wykluczają zbędną ingerencję człowieka i ewentualne pomyłki. Czasem jednak takie ingerencje są potrzebne :) Szczególnie wtedy, gdy potrzebujemy wybierać ZK do pakowania. Przykład: przyjeżdża kurier DPD o 10:00 i już dziś go nie będzie, ale kurier GLS będzie o 16:00. W takiej sytuacji nie chcę dziś pakować paczek dla DPD, bo i tak nie wyjdą, ale za to paczki dla GLS mogę śmiało pakować. Zostawiając DPD na następny dzień, mogę więcej paczek spakować dla GLS.
Realizując ZK tylko i wyłącznie po priorytecie, tracę możliwość podejmowania takich decyzji.

Piotr

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1763
Cytuj
Szczególnie wtedy, gdy potrzebujemy wybierać ZK do pakowania. Przykład: przyjeżdża kurier DPD o 10:00 i już dziś go nie będzie, ale kurier GLS będzie o 16:00. W takiej sytuacji nie chcę dziś pakować paczek dla DPD, bo i tak nie wyjdą, ale za to paczki dla GLS mogę śmiało pakować. Zostawiając DPD na następny dzień, mogę więcej paczek spakować dla GLS.
Realizując ZK tylko i wyłącznie po priorytecie, tracę możliwość podejmowania takich decyzji.

Do głowy przychodzi mi ustawianie dodatkowego priorytetu dla kuriera X po godzinie X (w tym przypadku GLS).
Podniosłoby to priorytet dla tych zamówień i wcisnęło przed kolejkę dla pozostałych przewoźników.
Albo ustawianie priorytetu minusowego dla kuriera (w tym przypadku DPD), aby obniżyć ich punktację i zająć się pozostałymi.
Może to być problematyczne gdy kurier X zjawia się o różnych godzinach (np. raz o 10 a raz o 17), ale jak rozrzut jest mniejszy to mogłoby to się udać.

Odnośnie przekazania do pakowania
Zakładając że półki i wózki są oklejone kodami kreskowymi (posiadają identyfikatory) i że udałoby się przypisać towar do tej lokalizacji, to można byłoby po zeskanowaniu takiego identyfikatora otrzymać listę dokumentów.
Jeżeli dałoby się umieścić towar (na wózku) blisko stanowiska do pakowania to skanując taki wózek można byłoby rozpocząć weryfikację kompletności i wystawianie listów.

Jeżeli wózek lub półka jest dalej to rzeczywiście się komplikuje.
Osoba pakująca musiałaby mieć listę zamówień z podziałem na towar, aby nie biegać między stanowiskiem a półką.

Faktycznie jakby magazynier drukował listę zamówień które ma przypisane do siebie i zostawiał tą listę na wózku / półce, to mogłoby to ułatwić osobie pakującej wybranie odpowiednich towarów.
Teoretycznie jeżeli byłaby to lista zbiorcza (nie drukowana z Subiekta GT), to ograniczyłoby się liczbę drukowanych kartek. Jakby był to bezpośredni wydruk (a nie przez Sferę) to by też nie potrwał długo.
Z naszej strony trudniejszy do zrealizowania (nie dodawalibyśmy tego do pierwszego etapu)



kidl

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 107
W kwestii wyboru "pakujemy dla GLS, bo DPD już był". Na tym etapie mogę powiedzieć, że stosowanie tego rozwiązania zależne jest od skali zamówień. Dziś mając dwa razy tyle ZK niż się spodziewaliśmy i mieliśmy na jesień, stwierdzam że nie ma czasu na dobieranie zamówień :)
Możliwe, że moje założenie nie zostałoby przez nas wykorzystane.


Na tą chwilę, najbardziej pasuje mi lista magazynowa z podziałem na ZK, które skompletował magazynier.

Piotr

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1763
Na stronie ProstejPaczki opisaliśmy co jak na razie udało się zbudować

Kompletacja z magazynu na kolektorach z Subiekta GT (Etap 1)

Na pewno brakuje:
- wprowadzenia opisu/notatki do np. uszkodzonego towaru przy zgłaszaniu braku
- powiązania zakończenia kompletacji na kolektorze z dalszym procesowaniem przez PP2 - można zapisać stan w Subiekcie GT a w PP2 wyświetlić listę takich dokumentów, ale nie będzie wiadomo gdzie zostało położone te zamówienie. Nie wyklarowała nam się jeszcze koncepcja na najlepsze rozwiązanie tego tematu.
- brakuje mechanizmu wspierającego kompletację od razu do kontenerów (np. koszyków)

Pewnie brakuje jeszcze dużo więcej, ale te 3 tematy będziemy chcieli przygotować na samym początku.

kidl

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 107
Czy dobrze rozumiem, że można już zacząć korzystać? Spróbowałbym w sierpniu dostosować ostatnie rzeczy na magazynie do programu i może we wrześniu zaczęlibyśmy testy.

Piotr

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1763
Tak, teoretycznie powinno działać :)
Może do tego czasu uda się nam jeszcze dodać dopisywanie uwag do braku towaru i połączenie kompletacji na kolektorze z przygotowaniem listu w ProstejPaczce.

Wdrożenie będzie można wprowadzać powoli, nawet na jednym użytkowniku.
Przy podejmowaniu będzie można automatycznie wydrukować ZK z Subiekta GT (tak jak to robi moduł obsługi magazynu) i w razie jakby coś nie działało to rozliczać dokumenty w module magazynu (po staremu).

Jak uda się dorobić coś jeszcze to damy znać w tym wątku.

kaczor

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 12
Panie Piotrze,

będzie można zapisać się na testy? Wyposażyłbym jednego pracownika w kolektor i zobaczył jak idzie praca ;)

Pozdrawiam,
KL

Piotr

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1763
Tak, powinniśmy dać radę obsłużyć jeszcze jedną firmę.

W początkowej fazie nie zalecałbym kupować od razu kolektora.
Będzie można zapoznać się z procesem 'w przeglądarce", aby zobaczyć jak to działa.
Odezwiemy się na początku września aby zacząć coś planować :)

kaczor

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 12
Panie Piotrze,

dziękuję :) Kolektor kupię tak czy tak. Na początek używany /chyba taki: Zebra TC55, kurierzy takich używają/

Piotr

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1763
Testujemy na starym modelu TC55, więc powinien się sprawdzić, choć na początek lepiej nie kupować ich za dużo :)
Kurierzy zapewne mają aplikacje dedykowane na androida i nie są one mocno rozbudowane.
My bazujemy na przeglądarce i jest to spora różnica funkcjonalna.

Ale na pewno jak kurierzy z tym jeżdżą to znaczy że jest wytrzymały :)

kidl

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 107
Zdecydowałem się na zakup Zebra MC3300. Wiem, że to większe i droższe urządzenie, jednak dostępna klawiatura powinna też przyśpieszyć pracę.
Czekam na dostawę urządzenia. Mam nadzieję, że jeszcze w tym tygodniu będę mógł testować.

Piotr

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1763
Dobrze by było do tego czasu spróbować przejść proces nawet na przeglądarce.
Może znajdzie się coś bez czego wejście na produkcję będzie trudne, a zawsze zostanie trochę więcej czasu na modyfikację :)

Co do klawiatury - to jej istnienie może pomóc we wpisywaniu uszkodzonych kodów, ilości, więc może okazać się trafnym wyborem :)

Piotr

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1763
Projekt został "zresetowany" ze względu na małą responsywność / brak odpowiedniej sieci WiFi.
Napisaliśmy od nowa aplikację dedykowaną na systemy Android:
https://forum.prostapaczka.pl/subiekt-gt-kolektory/przepisana-aplikacja-na-urzadzenia-android/

Wpis ze zrzutami ekranu dostępny jest na stronie:
https://prostapaczka.pl/nowa-aplikacja-na-kolektory-dla-subiekt-gt-i-nexo-android/