W trakcie wykonywania kompletacji w PP2 na podstawie ZK, jest możliwość blokowania dokumentu, żeby inna osoba w firmie w tym samym czasie nie dokonała zmian w zamówieniu. Aktualnie ZK jest blokowane jeśli się nie mylę z użyciem opcji "Realizuj bez dokumentu".
Pytanie, czy jest możliwość, żeby blokować poprzez użycia opcji "Realizuj z wydaniem zewnętrznym"? Po wykonanej kompletacji WZ'tka musi być usunięta i dopiero wtedy wystawiany jest dokument końcowy. Ewentualnie do wystawionej już WZtki byłby robiony dokument sprzedaży. Przy drugiej opcji na liście ZK jako dokument powiązany zawsze będzie się wyświetlała WZtka i dopiero na liście wydań magazynowych będzie można zobaczyć jaki nr paragonu czy też faktury został wystawiony.
Przy takim rozwiązaniu rodzi się kolejne pytanie: Jak wstawić nr końcowy do opisu paczki, skoro mając ZK do którego jest WZ i dopiero do tego dokumentu jest np PAi? Dla PP2 numerem końcowym wg dzisiejszych możliwości będzie zawsze WZ.
Mając na uwadze ewentualne wątpliwości jakie rodzi 2 opcja (wystawiania PAi lub FS do już istniejącej WZ'tki), opcja pierwsza wydaje się lepsza. Pytanie, czy zawsze uda się bezproblemowo usunąć już istniejącą WZ'tkę, żeby wykonać w tle ponowną realizację z dokumentem końcowym?
Uzasadnienie powyższego (zaznaczę, że to co opisuję, to moja teoria działającego mechanizmu, do potwierdzenia przez team LC Soft):
Aktualne rozwiązanie powoduje "rozjazd" stanów magazynowych w czasie kompletacji. Szczególnie jest to odczuwalne dla towarów, które wyprzedajemy. Klient kupuje ostatnią 1 szt. towaru (korzystamy z Sello), program synchronizuje stany na wartość "Dostępne=0" i kończy ofertę. Pakowacz realizuje ZK i jeśli jest sporo pozycji i czas wykonywanej kompletacji jest długi, to ZK zostaje zrealizowane bez dokumentu i ta 1 szt. towaru pojawia się ponownie na stanie magazynowym (nie ma już ZK rezerwującego towar, nie ma jeszcze dokumentu sprzedaży z wydaniem magazynowym). Sello aktualizuje stany i aktywuje ofertę.
Czasem dochodzi do sytuacji, gdzie zostaje ustawione "aktywuj ofertę" i zanim ta zmiana zostanie wysłana do Allegro, to PP2 wystawi dokument końcowy i towar zostanie ściągnięty ze stanu. Sello realizuje swoje zadanie i wysyła zmianę do serwisu, czyli uaktywnia ofertę. Choć dostępność już jest =0, to Sello oferty nie zakończy, bo od jej aktywowania nie zaszła żadna zmiana w dostępności towaru.
Efekt taki, że klient nadal może kupić towar, choć go już nie ma.
Druga sprawa, to jeśli realizujemy duże zamówienie i np pakowacz robi kompletację przez godzinę, to w tym czasie stany magazynowe są zakłamane. Handlowcy potwierdzają klientom telefonicznie dostępność towaru i okazuje się, że go fizycznie nie ma. Magazynierzy szukają w tym czasie towaru, który w SGT się wyświetla jako dostępny w konkretnej ilości. Dopiero, gdy pakowacz zamknie kompletację, stany magazynowe się prostują.