Autor Wątek: Nie można użyć wybranej usługi ponieważ jest ona niezgodna z zamówioną przez ...  (Przeczytany 4445 razy)

Piotr

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1772
Przy tworzeniu etykiet za pomocą API Wysyłam z Allegro ważne jest aby wybrać właściwą usługę dostawy. Jeżeli wybrana będzie niewłaściwa usługa to API WzA zwróci komunikat:
Cytuj
VALIDATION_ERROR - : Nie można użyć wybranej usługi ponieważ jest ona niezgodna z zamówioną przez kupującego metodą dostawy

Komunikat jasno określa że usługa / umowa wybrana w Wysyłam z Allegro jest nieodpowiednia dla formy dostawy wybranej przez kupującego podczas zakupu.
W prostym przykładzie:
Klient wybrał Allegro Kurier DPD a próbujesz przygotować etykietę Allegro UPS.
Trudniej robi się w przypadku Allegro One, bo w ramach WzA udostępnione jest kilka usług dla tych przesyłek i trzeba wybrać właściwą z nich.

Co to jest ta usługa w Wysyłam z Allegro?
W ramach Wysyłam z Allegro udostępnionych jest kilka predefiniowanych usług (umów), które Allegro negocjuje bezpośrednio z przewoźnikiem.
Do takich usług należą między innymi: Allegro DPD, Allegro UPS, Allegro InPost.
Nazwy usluga / umowa używane są zamiennie.

Jaką umowę Allegro należy wybrać?
To jaka umowa Allegro jest odpowiednia dla danej formy dostawy określa samo Allegro. Sprawdzane jest to po stronie API i my nie mamy możliwości jej zmiany.
Allegro w swoim poradniku przekazuje jakich umów należy używać dla poszczególnych form dostawy:
https://developer.allegro.pl/tutorials/jak-zarzadzac-przesylkami-przez-wysylam-z-allegro-LRVjK7K21sY#jak-utworzyc-nowa-paczke
Trzeba brać jednak pod uwagę, że Allegro na tyle często wprowadza zmiany , że tabelka może nie być aktualna.

Gdzie w ProstejPaczce są umowy?
W ProstejPaczce można ustawić które umowy będą mogły być używane. Należy to ustawić w :
PP2 -> zakładka WZA -> ikona zębatki -> przycisk KONTA
W oknie zarządzania kontem dostępowym WZA można pobrać usługi przypisane do konta Allegro i dodać je do ProstejPaczki.
Jeżeli nie dodasz jakiejś umowy a spróbujesz utworzyć list to wyświetli się komunikat błędu o braku możliwości wytypowania umowy Allegro.

Jak ProstaPaczka wybiera umowę Allegro?
W ramach ProstejPaczki dodaliśmy metody eksportu, które odpowiadają poszczególnym umowom WzA. Wybierając właściwą metodę eksportu program automatycznie wybierze powiązaną umowę Allegro przy tworzeniu listu.
Powiązania między metodami eksportu a umowami Allegro opisujemy w wątku:
https://forum.prostapaczka.pl/wysylam-z-allegro/wybor-uslug-dostawy-wysylam-z-allegro-od-wersji-v22-8-2/

To co mam zrobić?
Teoretycznie wystarczy wybrać właściwą metodę eksportu przy tworzeniu listu.
W praktyce musisz wiedzieć jak poszczególne formy dostawy Allegro nazywają się w Twoim systemie a następnie dopasować mapowania aby ProstaPaczka wybrała odpowiednią metodę, która będzie wskazywać na właściwą umowę Allegro.
Nie ma na to prostego sposobu bo formy dostawy nazywają się różnie w zależności od systemu i potrzeb klienta. W każdym przypadku wymaga to indywidualnego podejścia.
Jeżeli będziesz mieć problemy to możesz liczyć na naszą pomoc zamawiając usługę zdalnego wsparcia.