Autor Wątek: Sugestia rozwiązania wielopaczkowości  (Przeczytany 4159 razy)

kidl

 • Jr. Member
 • **
 • Wiadomości: 95
W raz z rozwojem sprzedaży i działaniami mającymi na celu "dosprzedanie" produktów do tych podstawowych, co raz częściej jesteśmy zmuszeniu generować po kilka etykiet do jednego zamówienia. Np klient kupuje doniczkę i ziemię do kwiatów. Nie da się tego spakować w jednej przesyłce.
Aktualnie codziennie mamy po około 100-150 zamówień, gdzie trzeba zrobić 2-6 etykiet. Każda firma kurierska ma to inaczej rozwiązane:
1. GLS - spoko, bo raz skanujemy towary i robimy wielopaki
2. DPD - taka sama sytuacja j.w.
3. Poczta Polska - również można wielopaki, ale jeśli jedna z paczek jest niestandardowa to już nie może pójść jako wielopak, trzeba ją zrobić oddzielnie
4. Allegro Poczta Polska - niestety każda paczka oddzielnie, nie da się robić wielopaków
5. Paczkomaty i Allegro Paczkomaty - każda paczka oddzielnie

Nie ze wszystkich firm aktualnie korzystamy, ale na pewno u pozostałych tez to różnie funkcjonuje.

Generowanie kilku paczek, każda oddzielnie zabiera bardzo dużo czasu. Każda nowo tworzona etykieta, to wprowadzenie numeru dokumentu, odznaczenie wszystkich pozycji w oknie kompletowania (jeśli jest ich 50, to "masakra"), zakończenie kompletowania, potwierdzenie że chcemy wydrukować kolejny LP pomimo że już jeden był zrobiony itd. Jeśli mamy np 5 paczek do klienta w niestandardzie, to w przypadku Poczty trzeba kończyć kompletowanie z edycją i zaznaczać "niestandard".

Cały proces jest czasochłonny i chciałbym go skrócić.

Jakiś czas temu pisałem już Panem Piotrem o tym rozwiązaniu i wiem, że nie jest proste do wykonania, ale może nie tylko my mamy taką potrzebę i znajdzie się więcej osób zainteresowanych.

Chciałbym, żeby proces rozdzielania zamówienia na kilka paczek odbywał się przez Prostą Paczkę, zamiast w oknie przewoźnika. Tzn, że PP miałaby standardowe okno do robienia wielopaków, dla każdej firmy kurierskiej wyglądałoby ono tak samo

Użytkownik mógłby wpisać ilość paczek i zaznaczyć, które z nich mają być niestandardowe oraz jaka miałyby mieć wagę. To PP dalej decydowałaby, czy utworzyć 5 odrębnych listów, czy zrobić wielopak składający się z 5 paczek.
W takiej sytuacji PP musiałaby być aktualizowana do zmian jakie nanoszą przewoźnicy. Rozwiązanie to jednak dałoby użytkownikom bardzo duża oszczędność czasu.

Dodatkowo, pojawia się u nas często problem z pobraniami. Jeśli mamy paczkę Allegro Kurier48 za pobraniem i musimy ją wysłać na 5 paczek, to uzytkownik musi pamiętać, żeby podzielić COD na 5 części. Jeśli zapomni całkowicie o tym, to do każdej paczki ustawia się COD z zamówienia, więc klient ma do zapłaty 5 razy więcej :)
Gdyby użytkownik do jednej paczki zostawił COD a do pozostałych usunął, to klient mógłby odebrać paczki bez COD i mieć towar za free, a paczkę z pobraniem odmówić odbioru.

Stosując sugerowane rozwiązanie, PP mogłoby dzielić ewentualne COD na równe części do każdej paczki, lub użytkownik mógłby poprawić wartość COD, jeśli uzna że któraś z paczek jest nieporównywalnie wartościowsza.


Czy będzie z tego oszczędność czasu? Posłużę się przykładem. W poniedziałek mieliśmy do wysyłki 45 zamówień niemal identycznych. W zamówieniach był towar duży, gabarytowy w różnych ilościach. Wszystko wysyłki Pocztą, Kurier48 lub Allegro Kurier48. Wszystkie musiały być wysłane jako niestandardowe. Żeby pakowaczowi było szybciej, wziąłem zamówienia i szykowałem mu listy przewozowe za pomocą PP, wraz z paragonami itd. Generalnie komplet dokumentów do wysyłki. Wygenerowanie LP dla 45 zamówień, na łącznie ponad 60 paczek, zajęło mi 2 godziny, bez 5 minut.
To są 2 godziny, które straciłby pakowacz, gdyby robił to sam.

Zeskanowanie ZK i wyświetlenie okna kompletacji 5-10 sekund. Zeskanowanie produktów, lub ich odznaczenie myszką, w zależności od liczby pozycji nawet 20-30s. Wyświetlenie okna edycji LP, kolejne 5-10s, zaznaczenie niestandardu i zapisanie LP, kolejne kilka sekund. Kilka sekund na otrzymanie LP i PA z drukarki. Minimum 1 a nawet do 3, jeśli jest dużo pozycji i są jakieś spowolnienia w działaniu programu. Później to samo zamówienia trzeba zrobić ponownie, bo jest tam towar na kolejną paczkę i znowu ponownie.

Mamy teraz tez dużo zamówień na produkty, które ważą 20 kg jednostkowo. Każda sztuka w osobnej paczce. Kliencie zamawiają czasem nawet po kilkanaście sztuk. Jeśli mamy takie zamówienie na Paczkomat, to te kilkanaście razy trzeba uruchamiać okno kompletacji, klikać towar i generować LP.

Potrzebne jest rozwiązanie, które pozwoli nam oszczędzić czas.Się rozpisałem... :)

Piotr

 • Administrator
 • Hero Member
 • *****
 • Wiadomości: 1781
Rozumiemy ten problem.
Z naszego punktu widzenia jest to bardzo skomplikowane.
Trzeba byłoby na nowo, od podstaw, przygotować moduł przygotowania listu, co wiąże się z przebudową znacznej części programu.
Na "oko" może to zająć 1-2 miesięcy pracy.

Idąc małymi krokami:
Zapisujemy w PP2 stan kompletacji danego dokumentu.
Może by wystarczyło jakby okno kompletacji nie pokazywało się przy ponownym uruchomieniu eksportu JEŻELI została wcześniej wykonana kompletacja (tzn. wszystkie produkty w oknie kompletacji zostały oznaczone jako skompletowane)?
Oszczędziłoby to czas potrzebny na ponowne klikanie a nie jest to mocno trudne, więc wycena też nie byłaby wielka.

kidl

 • Jr. Member
 • **
 • Wiadomości: 95
Zgadza się, to mogłoby być jakimś rozwiązaniem.

Na pewno w przyszłości musimy to jakoś rozwiązać. Im więcej nowych osób, to tym częściej zdarzają się problemy z wielopakami. Bardzo często zapominają zmieniać COD i generując kilka paczek, wszystkie mają pobranie na pełną wartość zamówienia.

 może drobnymi krokami uda się wyeliminować problemy.

Piotr

 • Administrator
 • Hero Member
 • *****
 • Wiadomości: 1781
Pod jednego klienta (dla Subiekta nexo) przygotowywaliśmy sposób pracy oparty na opakowaniach.
Przy uruchomieniu przygotowania listu pokazuje się okno "Wstępnego przygotowania"
https://instrukcja.prostapaczka.pl/wstepne-przygotowanie-listu.html
W oknie tym (na razie) można zeskanować kod kreskowy przypisany do :
- zestawu ustawień https://instrukcja.prostapaczka.pl/ustawienia-przetwarzania.html
- definicji opakowania: https://instrukcja.prostapaczka.pl/Opakowania-opis.html

Na tym poziomie po przypisanych opakowaniach "wiemy" już ile będzie paczek i jaki ma być przewoźnik.
Teraz to działa dla niektórych przewoźników i tylko jako jedna przesyłka wielopaczkowa.

Można to potraktować jako "pierwszy krok", bo aby taka funkcja się sprawdziła w przypadku np. paczkomatów, to trzeba byłoby wiedzieć jaki towar wprowadzany jest do którego opakowania.
Bez tej wiedzy (jak zostawi się decyzję operatorowi) to może się skończyć że najdroższy towar zostanie zostanie wysłany z najmniejszym pobraniem.

Dodatkowo ciężkie byłoby zapewnienie kontroli nad tym, aby obsłużyć sytuacje gdy operator jednego  listów nie przygotuje, albo wystąpi jakaś awaria która to uniemożliwi.

Piotr

 • Administrator
 • Hero Member
 • *****
 • Wiadomości: 1781
Mamy jeszcze jeden pomysł, wykorzystujący opakowania z wersji PRO.

W oknie edycji listu przewozowego można dodać pole pozwalające na zeskanowanie kodu kreskowego przypisanego do opakowania (waga + dlugość + wysokość + szerokość).
Nie trzeba byłoby wpisywać danych o paczkach ręcznie anie nie trzeba byłoby wybierać myszką ze słownika paczek.

Zakładając że liczba wariantów opakowań jest niezbyt wielka to mogłoby by to ułatwić wprowadzanie przesyłek wielopaczkowych?

kidl

 • Jr. Member
 • **
 • Wiadomości: 95
Powoli zaczyna nadrabiac zaległości. W tym roku wyjątkowo odczulismy brak tej funkcji.
Drastyczny wzrost sprzedaży zmusił nas do zatrudniania dużej liczby nowych osób w krótkim czasie. Brak dokładnych szkoleń, zostali rzuceni na głęboką wodę. Niestety było mnóstwo paczek źle wysłanych. Wcześniej wspomniany problem z czasochłonnością tworzenia kilku paczek już nie był tak ważny, jak to że były dublowane pobrania.
Klient zamówił towar za 700,00 zł, który musieliśmy wysłać w 4 paczkach. Operator nie zmienił COD i poszły 4 paczki każda po 700,00 zł.

Drugie zamówienie, które mi utkwił w  głowie, to łączne pobranie na kwotę około 500,00 zł i wysyłka w osobnych 15 paczka. Klient dostał 15 x 500,00 zł do zapłaty  :D

Ciężko będzie znaleźć idealne rozwiązanie. Mimo tego, coś muszę wdrożyć żeby uniknąć takich błędów. Wyżej proponowane opcje chyba nie będą wystarczające.

Automatyczne dzieleni COD na liczbę paczek, tez nie jest dobre. Mając kwotę 500,00 zł i towar, który trzeba wysłać w dwóch przesyłkach, gdzie pierwszy kosztuje 400,00 zł a drugi 100,00 zł, przy pomocy automatu zostałyby wysłane każdy za 250,00 zł. Wystarczy żeby klient odebrał ten droższy a tańszego nie i już będzie kłopot.

Piotr

 • Administrator
 • Hero Member
 • *****
 • Wiadomości: 1781
Cytuj
Automatyczne dzieleni COD na liczbę paczek, tez nie jest dobre. Mając kwotę 500,00 zł i towar, który trzeba wysłać w dwóch przesyłkach, gdzie pierwszy kosztuje 400,00 zł a drugi 100,00 zł, przy pomocy automatu zostałyby wysłane każdy za 250,00 zł. Wystarczy żeby klient odebrał ten droższy a tańszego nie i już będzie kłopot.

Tak, rozbicie kwoty pobrania na liczbę paczek nie byłoby dobre.
Ale jedyną sensowną alternatywą  było by rozbicie pobrania w taki sposób aby odzwierciedlało zawartość opakowania.
I nawet nie dać użytkownikowi (bez uprawnień) możliwości zmiany.pobrania na tych listach.

Duża trudność jest w tym, że trzeba byłoby wiedzieć w jakim opakowaniu jest jaki towar, sprawdzać w dokumencie ile dana pozycja jest warta  (są rabaty i promocje, które nie pozwalają brać tego z ceny samego towaru) i na tej podstawie przypisać kwotę pobrania do opakowania.
Dobrze byłoby to wpiąć w proces weryfikacji kompletności (skoro i tak ktoś skanuje towary), ale operator musiałby w jakiś specjalny sposób 'dać znać" programowi że użył nowego opakowania i wkłada do niego towary.

Dodatkową trudnością jest pilnowanie sytuacji gdy którejś paczki nie uda się przygotować, albo ktoś zmieni kwotę pobrania.

To jest trudne :)

kidl

 • Jr. Member
 • **
 • Wiadomości: 95
A może dodatkowy przycisk typu "Zamknięcie częściowe". W trakcie skanowania towaru w oknie kompletacji, pakowacz skanuje część towaru, ale tylko tą część, którą włoży do pierwszej paczki, następni klika "Zamknięcie częściowe" i może zrobić LP do pierwszej paczki. Po wydruku etykiety, okno kompletacji pozostaje otwarte, żeby można było skanować dalej towar, który będzie w drugiej paczce. Automatycznie towar zeskanowany do pierwszej paczki musiałby być zablokowany, żeby przypadkiem nie kliknął "zwrot" itd. Pakowacz zamyka drugą paczkę i może robić paczkę trzecią.
Okno kompletacji zostanie zamknięte dopiero gdy zeskanujemy wszystkie pozycje.
W przypadku ustawionego COD w zamówieniu, PP2 wrzucałoby do paczki kwotę odpowiednią dla wartości zeskanowanego towaru. Wartość musi pobierać z dokumentu z kolumny "cena brutto po rabacie".

Ewentualne problemy jakie mogą się pojawić:
1. W zamówieniu możemy mieć 20 szt. jednego towaru i 10 sztuk drugiego. Pierwsza paczka będzie zawierała 12 szt. pierwszej pozycji i 8 szt. drugiej pozycji. Trzeba uwzględnić sytuację, gdzie dana pozycja będzie pakowana częściowo do paczki. Tą ilość trzeba zablokować po wydruku pierwszego LP, ale pozostałe ilości musimy mieć możliwość dalej skanować.
2. Kwota do COD - najlepiej byłoby pobierać kwotę z kolumny "Wartość brutto po rabacie", to jednak się nie sprawdzi jeśli będziemy jedną pozycję towarową rozbijać na kilka paczek. Jeśli PP2 weźmie cenę po rabacie brutto z dokumentu, mogą powstać rozbieżności w sumie wszystkich COD. U nas w SGT mamy wyliczenie ceny na podstawie kwoty brutto, niektórzy mają na podstawie kwoty netto. Jeśli ktoś będzie miał właśnie wg netto, a PP2 do COD weźmie kwotę brutto, to sumarycznie mogą się pojawić groszowe rozbieżności. SGT podliczy wartość wg netto i dorzuci VAT, natomiast PP2 zrobi odwrotnie, zsumuje ceny brutto. Potrzebna byłaby walidacja sumy COD. Przy ostatniej paczce PP2 musiałaby sprawdzić, czy sumy wszystkich kwot COD na paczkach zgodzą się z wartością dokumentu. Jeśli nie zgadzałaby się, to wrzucałaby do ostatniej paczki COD o wartości wynikającej z różnicy między sumą na dokumencie a sumą z wcześniejszych COD.

M.K.

 • Newbie
 • *
 • Wiadomości: 3
A gdyby tak na początek w okienku po kompletacji wyświetlać alert jeśli przysługuje nam więcej niż jedna paczka SMART! do danej transakcji: "Dla tej transakcji przysługuje 5 paczek SMART! Wybierz liczbę paczek." I pole do wpisania liczby paczek, a następnie wydruk tylu listów ile wybraliśmy.

Piotr

 • Administrator
 • Hero Member
 • *****
 • Wiadomości: 1781
Niestety to nie jest "początek" tylko "wykończenie" :)
Sam mechanizm przygotowania wielu listów do jednego zamówienia (nie mylić w wieloma paczkami) jest "trudny" do zrealizowania w taki sposób aby nie powodował więcej problemów niż dawał korzyści.