Autor Wątek: Zmiana w sposobie blokowania ZK w trakcie kompletacji  (Przeczytany 249 razy)

kidl

 • Full Member
 • ***
 • Wiadomości: 100
W trakcie wykonywania kompletacji w PP2 na podstawie ZK, jest możliwość blokowania dokumentu, żeby inna osoba w firmie w tym samym czasie nie dokonała zmian w zamówieniu. Aktualnie ZK jest blokowane jeśli się nie mylę z użyciem opcji "Realizuj bez dokumentu".

Pytanie, czy jest możliwość, żeby blokować poprzez użycia opcji "Realizuj z wydaniem zewnętrznym"? Po wykonanej kompletacji WZ'tka musi być usunięta i dopiero wtedy wystawiany jest dokument końcowy. Ewentualnie do wystawionej już WZtki byłby robiony dokument sprzedaży. Przy drugiej opcji na liście ZK jako dokument powiązany zawsze będzie się wyświetlała WZtka i dopiero na liście wydań magazynowych będzie można zobaczyć jaki nr paragonu czy też faktury został wystawiony.
Przy takim rozwiązaniu rodzi się kolejne pytanie: Jak wstawić nr końcowy do opisu paczki, skoro mając ZK do którego jest WZ i dopiero do tego dokumentu jest np PAi? Dla PP2 numerem końcowym wg dzisiejszych możliwości będzie zawsze WZ.

Mając na uwadze ewentualne wątpliwości jakie rodzi 2 opcja (wystawiania PAi lub FS do już istniejącej WZ'tki), opcja pierwsza wydaje się lepsza. Pytanie, czy zawsze uda się bezproblemowo usunąć już istniejącą WZ'tkę, żeby wykonać w tle ponowną realizację z dokumentem końcowym?

Uzasadnienie powyższego (zaznaczę, że to co opisuję, to moja teoria działającego mechanizmu, do potwierdzenia przez team LC Soft):

Aktualne rozwiązanie powoduje "rozjazd" stanów magazynowych w czasie kompletacji. Szczególnie jest to odczuwalne dla towarów, które wyprzedajemy. Klient kupuje ostatnią 1 szt. towaru (korzystamy z Sello), program synchronizuje stany na wartość "Dostępne=0" i kończy ofertę. Pakowacz realizuje ZK i jeśli jest sporo pozycji i czas wykonywanej kompletacji jest długi, to ZK zostaje zrealizowane bez dokumentu i ta 1 szt. towaru pojawia się ponownie na stanie magazynowym (nie ma już ZK rezerwującego towar, nie ma jeszcze dokumentu sprzedaży z  wydaniem magazynowym). Sello aktualizuje stany i aktywuje ofertę.
Czasem dochodzi do sytuacji, gdzie zostaje ustawione "aktywuj ofertę" i zanim ta zmiana zostanie wysłana do Allegro, to PP2 wystawi dokument końcowy i towar zostanie ściągnięty ze stanu. Sello realizuje swoje zadanie i wysyła zmianę do serwisu, czyli uaktywnia ofertę. Choć dostępność już jest =0, to Sello oferty nie zakończy, bo od jej aktywowania nie zaszła żadna zmiana w dostępności towaru.
Efekt taki, że klient nadal może kupić towar, choć go już nie ma.

Druga sprawa, to jeśli realizujemy duże zamówienie i np pakowacz robi kompletację przez godzinę, to w tym czasie stany magazynowe są zakłamane. Handlowcy potwierdzają klientom telefonicznie dostępność towaru i okazuje się, że go fizycznie nie ma. Magazynierzy szukają w tym czasie towaru, który w SGT się wyświetla jako dostępny w konkretnej ilości. Dopiero, gdy pakowacz zamknie kompletację, stany magazynowe się prostują.

Piotr

 • Administrator
 • Hero Member
 • *****
 • Wiadomości: 1229
Opcja blokowania podczas kompletacji działa dokładnie tak jak Pan opisał.
Program zapamiętuje status dokumentu w chwili rozpoczęcia kompletacji, realizuje bez dokumentu końcowego a po zakończonej kompletacji ponownie zmienia stan dokumentu.

Było to jedyne rozwiązanie, które pozwalało na jakiekolwiek zablokowanie ZK. Wystawianie WZ a później jego usuwanie byłoby dużo bardziej skomplikowane a przez to na pewno stwarzałoby to dużo problemów z utrzymaniem.
Nie chcielibyśmy takiej funkcji wprowadzać, bo mogłoby spowodować więcej problemów niż korzyści.
Subiekt GT nie posiada innej funkcji, która pozwalałaby na zablokowanie ZK.

Może rozwiązaniem byłoby wystawienie WZ do wszystkich zamówień gotowych do wysyłki, wtedy nie trzeba byłoby już blokować zamówienia w trakcie kompletacji, albo realizować od razu wystawiając dokument końcowy.
Mogłaby w tym pomóc zbiorcza realizacja zamówień: https://forum.prostapaczka.pl/subiekt-gt/zbiorcza-realizacja-zamowien-subiekta-gt/

kidl

 • Full Member
 • ***
 • Wiadomości: 100
Przy produktach, które mamy w sprzedaży nie za bardzo widzę możliwości, żeby robić zbiorczo WZ'tki lub od razu dokument końcowy. Często okazuje się, że towar ma wadę lub jest uszkodzony i nie możemy go wysłać. Jeśli zabraknie towaru, dojdzie nam prostowanie dokumentów. Wycofywanie FS i PAi do ZK, których nie mogliśmy wysłać.

Panie Piotrze, w Nexo da się to inaczej rozwiązać? A może już jest inaczej rozwiązane?

Piotr

 • Administrator
 • Hero Member
 • *****
 • Wiadomości: 1229
Na dzień dzisiejszy ProstaPaczka dla nexo nie ma funkcji blokowania zamówienia w trakcie kompletacji. Nie mamy też w aktualnych planach  wprowadzenia takiej funkcji.
Nie jestem w stanie też powiedzieć, czy nexo daje możliwość innego blokowania dokumentu do edycji bez jego realizacji.